Tansiyon Nedir?

İdeal Tansiyonİdeal Tansiyon


Dünya Sağlık Örgütü’nün normal tansiyon limitleri olarak belirlediği limitler var. Bu limitlere göre 120’ye 80 yani normal tansiyondur. Bu bütün ırklar, uluslar, cinsiyetler arasında ortalama normal tansiyon olarak kabul edilir.

Devamını Oku

Hipertansiyonun Püf NoktalarıHipertansiyon


Hipertansiyon esas olarak yüksek kan basıncı demektir. Kan basıncı, kanı kalpten dokulara taşıyan damarlarda oluşan basınçtır. Yaş, cinsiyet,ırk, fiziksel durum (istirahat, efor gibi) kan basıncını etkiler.

Devamını Oku

Yalancı TansiyonYalancı Tansiyon


Acele bir şekilde dik bir yokuşu çıktıktan sonra veya korku, heyecan içinde olan bir insanın tansiyonu yüksek çıkacaktır.

Devamını Oku

rect_imgGebelikte Tansiyon


Gebelikte aniden ortaya çıkan yüksek tansiyon, hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehlikeye atarak ciddi sıkıntılar ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Devamını Oku

Sağlıklı Yaşamın Püf Noktaları

Tansiyon Nasıl Ölçülmelidir?Doğru Ölçüm.

Doğru kan basıncı ölçümü son derece önemlidir, hastanın hipertansif olup olmadığına, ilaç alıp almaması kararını yine tedavi alan hastalarda da ilaç dozlarının ve ilaç adedinin ayarlanmasında tamamen bu ölçülen rakamsal değere göre karar veriyoruz. Bu nedenle doğru ölçülmeyen bir kan basıncı tanının yanlış konulmasına hatta tedavinin yanlış yönlendirmesine sebep olabilir.

 • En doğru ölçüm koldan yapılan ölçümdür
 • Hastanın en az 5 dakika dinlenmiş olması, hemen ölçüm yapılmaması gerekir
 • Uygun tekniğe dikkat edildiğinde günün her saatinde sağlıklı ölçüm yapılabilir
 • Tansiyon ölçülürken kol kalp hizasında tutulmalı, kolun altı desteklenmeli boş havada desteksiz olmamalıdır
 • Kan basıncının ideal ölçümünde en az 2 dakika ara verilerek iki ayrı ölçüm yapılması ve bu iki ölçüm arasında da 5 mmHg ‘den fazla fark olmaması gerekir
 • İlk ölçümlerde her iki koldan ölçüm yapılmalı ve sonrası takiplerde yüksek olan koldan takipler yapılmalıdır.

Yüksek Tansiyon

Yanlışlardan Uzak Durun!

Maalesef sarımsak ve limon sıkça yapılan yanlışlardan, hekime gitme yerine sarımsak yeniyor. Bazı hastalar rahatladığını da belirtebilir. Sarımsakta bir miktar bu etki mevcut ama hiçbir zaman ilacın yerini almamalı. Bizim ilaçlarımız da doğadan, bitkilerden, mantarlardan elde ediliyor, ilaç oluncaya kadar birçok aşamadan geçiyor, hayvan deneyleri, sonra doz çalışmaları, gönüllüler üzerindeki deneyler sonrasında ilaç halini alıyor. Hastaua bir hipertansiyon ilacını verirken ne kadar tansiyon düşüşü sağlayacağız, ne gibi yan etkiler oluşturacağı bilinir. Dozları da buna göre belirlenir. Bazı durumlarda tek ilaç yetmeyebiliyor, iki üç ilacı bir arada kullanabilir. Ancak sarımsakta, limonda ne kadar düşürecek, ne dozda verilecek bilinemez.

 • Hipertansiyon hastalarının mutlaka bir hekim kontrolüne girmeleri gerekir.
 • Günlük tuz alımının 5.5 gramın altına düşürülmesi gereklidir.
 • Tuzsuz yemek ilaç kadar etkilidir veya tuza devam edildiğinde ilaç etkinliğinin azalacağı unutulmamalıdır!
 • Şişman olanların zayıflanması ve boylarına uygun ideal kiloya düşmeleri sağlanmalıdır!
 • Sigara içiliyorsa bırakılmalıdır. Sigaranın damar duvarını kasarak kan basıncını yükselttiği net olarak bilinmektedir.
 • Hareket edilmeli, düzenli yürüyüş ve fizik aktivite yapılmalıdır.

Tansiyonda Beslenme

Sağlıklı Beslenme Şart!

Hipertansiyon (yüksek kan basıncı), koroner arter bozuklukları, koroner arter darlıkları, kalp kapakçıkları bozuklukları ve kalp yetmezliği gibi kalp damar hastalıkları orta ve ileri yaşlarda, erkek ve kadınlarda ölüm nedenleri arasında yer alıyor.

Kalp damar hastalıkları; sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliğiyle önlenebilen veya oluştuktan sonra tıbbi tedavi, beslenme tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleriyle iyileştirilebilen bir sağlık sorunudur.

 • Yediğiniz tüm besinlerin yağ miktarını dikkate alın!
 • Beslenmenizde balığa daha çok yer verin.
 • Tam tahılları ve ürünlerini tercih edin.
 • Beslenmenizde kuru baklagillere (nohut, kuru fasulye, mercimek vb.) daha çok yer verin
 • İdeal vücut ağırlığınızı koruyun, şişmansanız ideal ağırlığınıza ulaşın. Aşırı vücut yağı, kalp hastalığı riskini arttırır. Vücutta fazla yağın depolandığı bölgeye göre de kalp sağlığı etkilenir
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) kalp krizi ve felç için risk etmenidir. Vücut ağırlığını korumak, eğer şişmansanız ideal vücut ağırlığına ulaşmak, fiziksel olarak aktif bir yaşam şeklini benimsemek, sigarayı bırakmak, tuz ve sodyumu orta düzeyde içeren bir beslenme şeklini uygulamak; hipertansiyonu kontrol altına almanızda önemlidir.

 

Kalp Sağlığı İhmale Gelmez!

www.kalpdamarhastaliklari.com

 
 

 

Diyabete Dur De!

www.gunaydinsekerim.com

 
 

 

Medical Park TV

www.medicalparktv.com