Tansiyon Hakkında  Merak Ettikleriniz

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Elektronik cihazlar var, bunların bir kısmı bilekten bir kısmı koldan ölçüm yapabiliyor. Analog sistemler var, bir de civalı olanlar vardır. 3 ayda bir bu cihazları doktorunuzun cihazı ile karşılaştırmak gerekir. Bazen sağ kol ile sol arasında ölçümlerde de fark görülebilir. Bunun için her iki koldan da ölçüm yapılabilir.    

design1

 

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon yüzde 30 hastada belirti vermektedir, yüzde 70’de ise belirti vermez. Belirti verdiğinde hastaların genel şikayeti ensede ve başın arka kısmında bir dolgunluk hissi verir. Bazen hasta kalbinin ağzından çıkacak gibi bir çarpıntı da hissedebilir. Gözlerde kızarıklık, görmede bulanıklık, yüzde kızarma, bazen göğüs ve sırt ağrısı, bazen de bulantı şikâyetleri olabilir. Ancak bu saydığımız belirtilerin hiç birini vermediği yüzde 70’lik bir hasta kesimi de mevcuttur. Bu hastalarda yüksek tansiyon ölçülmüş oluyor ve yüksek tansiyona bağlı olarak da bazı hedef organ zararları da gözleniyor. Bu hastaların bir kısmında tansiyonlarını düşürdüğümüzde de eskisine nazaran kendilerini daha bitkin hissedebiliyorlar

Tansiyon Belirtileri

 

Tansiyon Kaç Kez Ölçülmeli?

Her zaman ölçülebilir. Günde birkaç defa da ölçüm yapılabilir. Bazen sağ kol ile sol arasında ölçümlerde de fark görülebilir. Bunun için her iki koldan da ölçüm yapılabilir.

visual-content-composerQ

İdeal Tansiyon Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün normal tansiyon limitleri olarak belirlediği limitler var. Bu limitlere göre 120’ye 80 yani normal tansiyondur. Bu bütün ırklar, uluslar, cinsiyetler arasında ortalama normal tansiyon olarak kabul edilir. Büyük 135 mmHg (milimetre civa), küçük 85 mmHg üzeri ise hipertansiyon olarak adlandırılır. Büyükte 120-135 arası, Küçükte ise 80-85 arasını pre-hipertansiyon olarak adlandırılır.

İdeal Tansiyon

Tansiyonu Yükselen Kişiye Nasıl Yaklaşılmalı?

Sarımsak ve limon sıkça yapılan yanlışlardan, hekime gitme yerine sarımsak yeniyor. Bazı hastalar rahatladığını da söylüyor. Sarımsakta bir miktar bu etki mevcut ama hiçbir zaman ilacın yerini almamalı. Bizim ilaçlarımız da doğadan, bitkilerden, mantarlardan elde ediliyor, ilaç oluncaya kadar birçok merhaleden geçiyor, hayvan deneyleri, sonra doz çalışmaları, gönüllüler üzerindeki deneyler sonrasında ilaç halini alıyor ve biz hastaya bir hipertansiyon ilacını verirken ne kadar tansiyon düşüşü sağlayacağız, ne gibi yan etkiler oluşabilir bunları biliyoruz. Dozları da ona göre belirliyoruz, bazen tek ilaç yetmeyecek deyip iki üç ilacı bir arada kullanabiliyoruz. Ancak sarımsakta, limonda ne kadar düşürecek, ne dozda vereceğiz bilmiyoruz. Belki bunlarla tansiyon bir miktar düşüyor hasta kendini izafi bir rahatlama hissedebiliyor ama kan basıncı hala tehlikeli boyutlarda yüksek kalabiliyor ve hastanın hipertansiyona bağlı riskleri, devam ediyor.

Bu nedenle hipertansiyon hastalarının mutlaka bir hekim kontrolüne girmeleri, hekimin vereceği ilaçları almaları, sarımsakla, limonla bitkisel ajanları ilaca alternatif görmemeleri son derece önemlidir.

Yüksek Tansiyon