Tansiyon Hastaları “Bir Kova Buzlu Su” Eylemine Katılmamalı!

Yorum 0 Yazarı: Kategori: Genel
22 Ağustos 2014

ABD’de Corey Griffin adlı gencin ALS (Amiyotropik Lateral Skleroz) hastalığına karşı başlattığı Bill Gates, Mark Zuckerberg, Oprah Winfrey, George W. Bush gibi isimlerin katılımıyla da dünyada hızlı bir şekilde yayılan Türkiye’de ise Hülya Avşar, Arda Turan, Demet Akalın, Şahan Gökbakar gibi pek çok ünlü ismin destek verdiği İce Bucket Challenge yani “Bir Kova Buzlu Su” eylemi ani kalp durmasına neden olabilir!

Özellikle kalp, tansiyon, böbrek yetmezliği, epilepsi gibi kronik hastaların ve gebeler için bu kampanyadaki buzlu su eyleminin ölüme kadar giden ciddi sorunlara neden olabileceğini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Türkmen “ALS hastalığına karşı başlatılan kampanyanın amacı çok anlamlı ve etkili. Ancak, bir kova buzlu suyun başından aşağıya dökülmesi hiçbir şikayeti olmayan sağlıklı bireylerde bile ani kalp durmasına neden olarak inhibisyon ölümlerine yol açabilir. Kalp, tansiyon gibi kronik hastalığı olan kişiler ise bu eylemden kesinlikle uzak durmalı” uyarısında bulundu.

Engin TürkmenUzman Dr. Engin Türkmen bir kova buzlu su eyleminin yaratacağı tehlikeye şöyle dikkat çekiyor: Önceki gün deniz kazasında hayatını kaybeden 27 yaşındaki Corey Griffin’in ALS hastalığına dikkat çekmek için başlattığı “Ice Bucket Challenge” (Bir kova buz) kampanyası dünyada ve Türkiye’de giderek yayılıyor. Bu kampanyaya destek vermek için kişiler bir kova buzlu suyu başından aşağı döküyor. ALS hastalığına dikkat çekmek için çok anlamlı bir kampanya ancak büyük tehlike yaratabilir. Çünkü baştan aşağı dökülen bir kova buzlu su ani solunum veya dolaşım durması sonucu meydana gelen inhibisyon ölümüne neden olabilir. Üstelik ciddi bir risk oluşturuyor. Tıpkı şoklama gibi buzlu su kalpte elektroşok etkisi yaratarak ani kalp durmasına neden olabilir.

Kalp Hızlı Çarpıp Durabiliyor!

Beynimizde merkezi sinir sistemi ve otonom sinir sistemi diye iki sistem var. Merkezi sinir sistemi istemli hareketlerin sistemi, biz emir veririz, otonom sinir sistemi sitemi ise istemsiz çalışır, kalbi otonom sinir sistemi yönetir, yani kalbe emir veremezsiniz otomatik olarak çalışır. Bu otonom sistemi de ikiye ayrılıyor. Sempatik ve parasempatik sistem olarak ikiye ayrılır. İnhibisyon ölümü sempatik sistemi uyararak meydana gelebileceği meydana gelebileceği gibi parasempatik sistemi uyararak da meydana gelebilir. Sempatik sistem heyecan sistemi kalbi çarptıran sistem. Bir kova buzu başınızdan aşağı döktüğünüzde sempatik sistem uyarılıp kalbe uyarı gidiyor, kalp bir anda kuş kanadı gibi çok hızlı bir şekilde çarpmaya başlıyor ve sonra bir anda duruyor.

Tansiyon ve Kalp Hastaları Uzak Durmalı!

Bu eylem sağlıklı bireyleri bile tehdit ediyor. Sadece soğuk bir demiri elleyip ölen insanlar gördük, buzlu su çok tehlikeli. Bu eylem tıp açısından çok risklidir, hekim olarak kesinlikle önermiyoruz.

Sağlıklı bireyler için bile çok riskli olan bir kova buz eylemini tansiyon, kalp ritim bozukluğu, epilepsi, beyin ameliyatı olan ve böbrek yetmezliği olan kişiler için ise çok daha fazla risk taşıyor. Biz bu tür hastalığı olan kişilere soğuk suyla duş bile almamalarını öneriyoruz. Kalpte ritim bozukluğu, ani körlük, tansiyon krizi, felce neden olabilir, en önemlisi kalp durabilir.

Dünyada Giderek Yayılıyor!

Önceki gün deniz kazasında hayatını kaybeden 27 yaşındaki Corey Griffin’in ALS hastalığına karlı başlattığı kampanya. Kampanya dahilinde ALS hastalığına tepki olması için başınızdan aşağıya buz gibi su döküyorsunuz. Suyu döktükten sonra 3 arkadaşınıza bu kampanyaya katılması için davetiye veriyorsunuz. Eğer arkadaşınız bu kampanyaya 24 saat içinde katılıp başından aşağı su dökerse 100 Dolar ödemesi gerekmiyor. Ama eğer 24 saat boyunca başında aşağıya soğuk su dökmezse ALS hastaları için 100 dolar bağış yapması gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?
FacebookTwitterGoogle+PinterestLinkedInEmail