Kimler Tansiyon Hastasıdır

Kimler Tansiyon Hastası Kabul Edilir?


Dünya Sağlık Örgütü’nün limitlerine göre büyük 135 mmHg (milimetreciva), küçük 85 mmHg üzeri hipertansiyon olarak adlandırılır. Ancak, bu veriler ortalama verilerdir. Bir kişiye yüksek tansiyon teşhisi konulması için tansiyonunun düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Evde, ofiste, trafikte, ayakta, yatakta tansiyonunun ölçülmesi gerekir. Bu durum kan basıncı monitörizasyon sistemleri ile ölçülür. Bu ölçümün sonucuna göre karar verilir.

Bu verilerle birlikte hastanın tansiyonu normal seviyede olsa da hastanın kalbine, gözüne, böbreklerine beynine bakılır. Eğer bu organlarda bir bozulma varsa bu kişi de hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastasıdır. Bu kişilerde hemen ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Eğer bu hedef organlarda bir zarar yoksa ancak kişi yüksek tansiyonlusu ise Dünya Sağlık Örgütü bu hastalara ilk 6 ay ilaç verilmesini tavsiye etmiyor. Bu kişilere düzenli egzersiz yaptırıyoruz, tuz tüketimini azaltıyoruz, tansiyonu yükselten birtakım uyarıcılardan (alkol, sigara) uzak tutuyoruz. Yani onlara hayat tarzı değişimi öneriyoruz. Ancak en önemlisi kilo verdiriyoruz. Verilen her 5 kilo ilaçtan bağımsız olarak büyük tansiyonu 10 mmHg, küçük tansiyonu 5 mmHg aşağıya çekiyor.

Tansiyonda Püf Noktalar

 

Sağlıklı Beslen!

 

Strese İzin Verme!

 

İlaçlarını Atlama!

 

Egzersiz Yap!

Tuz tüketimi tansiyonun normal seyre inmesini engelliyor. Yeme-içme alışkanlıklarınız, hayat tarzımız yüzde 70 etkilidir. Tansiyonu yükselten birtakım uyarıcılardan (alkol, sigara) uzak durulmalıdır. En önemlisi kilo vermektir. Verilen her 5 kilo ilaçtan bağımsız olarak büyük tansiyonu 10 mmHg, küçük tansiyonu 5 mmHg aşağıya çeker.
Hipertansiyon hastalarımın bir kısmına ‘modern meditasyon’ adını verilen yöntem önerilir. Bu kişiler özellikle stresli işlerde çalışan hastalardır. Bu yöntemde, solunumu yavaşlatmaya yardımcı olan bir cihazla, dakikadaki solunum sayısını 10-15 dakikalığına 8-10’a düşürülür. İşyerinde çok strese girdikleri ve tansiyonları yükseldiği bir zamanda 10-15 dakika ayırmaları yeterli olmaktadır. Bu yöntemde, solunum sayısı 8-10’a düşürek, vücuttaki stres hormonunu azalıyor ve böylece tansiyon normale düşüyor.
Yirmili yaşlarda yüksek tansiyon hastalığına yakalanan bir kişinin ortalama ömrü 70 olarak aldığımızda yaklaşık 50 yıl ilaç kullanması zordur. Yüksek tansiyon nezle, grip gibi ilacını bir süre aldıktan sonra iyileşecek bir hastalık değildir. Dolayısı ile örneğin bir kişiye siz 3 ay boyunca tansiyon ilacı verdiniz ve sonra ilacı kestiniz. İlaç kullanımı bittikten sonra tansiyon problemi çözülmemiş ise bunun bir faydası olmaz.
Şişman ve karın bölgesinde yağ birikimi olan bir kişinin tansiyonu 120/80-140/90 arasında seyrediyorsa diyet ve egzersiz ile yüksek tansiyon hastası olması engellenebilir. İdeal bir diyette yağ, tuz, kolestrol, kırmızı et ve tatlıdan uzak durulmalı, ancak meyve, sebze, tahıl, balık, tavuk, fındık/ceviz bol miktarda yenmelidir. Alkol tüketimi sınırlı olmalı. Kısa vadede alkol tansiyonu düşürür ancak uzun vadede çıkartır. Egzersiz de önemlidir. Haftada 3 veya 4 gün yarım saatlik tempolu yürüyüş yararlıdır.